Bazény

Mít vlastní bazén je v současné době módní trend – navíc plavání je sport, který působí blahodárně na lidský organismus. Zahradní bazén je stavba většinou u rodinného domu nebo rekreačního objektu a slouží k odpočinku, zábavě a relaxaci. Může být využíván soukromě nebo má veřejný charakter.

Zahradní bazény se stavějí různými technologiemi a vybavují se širokou škálou příslušenství.

Bazény zapuštěné.

Sem spadají bazény nerezové, plastové, ale i níže uvedené betonové bazény. Mohou se řešit jako zapuštěné zcela, ale i zapuštěné jen částečně. Homogenní kopolymery jsou speciálně vyráběny pro použití na výrobu bazénů, jímek, čističek apod. Bazény z tohoto materiálu jsou zárukou životnosti a odolnosti. Laboratorní zkoušky uvádějí až 50letou životnost. Tvárnost tohoto materiálu umožňuje výrobu rozmanitých bazénových tvarů.

 

Betonový bazén.

Jedná se o železobetonové bazény, které se vypláští pomocí tzv. těžké fólie nebo keramické sklomozaiky. Vyšší náklady na stavbu vyváží nejdelší životnost z výše uvedených typů bazénů.

Tvary

Základní tvary bazénů jsou  kruhové bazény. Jedná se o nejčastější tvar nejlevnějších a jednoduchých bazénů (nafukovacích a nadzemních). V kruhovém bazénu dochází k rovnoměrnému rozložení tlaku vody. Proto se nadzemní bazény bez vzpěr dělají právě kruhového tvaru. Nevýhodou je malý prostor k plavání.

Oválné a obdélníkové bazény jsou častější pro zapuštěné typy bazénů. Tyto bazénové tvary Vám nabízejí větší prostor pro vodní radovánky. Z hlediska jednoduchosti stavby pevných bazénů je obdélníkový tvar nejvhodnější, bez bočních výklenků pro schodiště apod.

Při volbě tvaru bazénu je nutné předem určit všechny doplňky a technologie, které na bazénu chcete mít nebo chcete i v budoucnu doplnit (rozšíření atrakcí o masážní lehátko, výkonnější filtraci, zakrytí hladiny bazénu, podvodní hudba, …)

 

Umístění

Musíme rozlišit, zda se jedná o bazén interiérový (vnitřní) nebo exteriérový (zahradní). Vhodným stavebním řešením lze i interiérový bazén v mžiku proměnit tak, že se budete cítit jako přímo na zahradě.

Vnitřní bazén by měl být umístěn v samostatné místnosti. Zde bude totiž v případě celoročního provozu a vytápění bazénu vyšší teplota než jinde v domě a také vyšší vlhkost vzduchu. Velkému odparu (a tím i velkým tepelným ztrátám) je možno zabránit zakrytím hladiny. Nepříjemné vlhko odstraní odvlhčovače. Ideální je alespoň jednu ze stěn bazénové haly v největší možné míře osadit velkými okny nebo prosklenými dveřmi, vzniká tak užší sepětí se zahradou.

Při hledání správného prostoru pro zahradní bazén je třeba počítat s tím, že by měl být umístěn na slunném místě. Ideální je takový prostor, kam dopadají sluneční paprsky po většinu dne. Tím můžete ušetřit v případě zakrytého nebo zastřešeného bazénu za jeho vytápění. Pokud v přilehlém okolí bazénu máte stinné místo, budete se mít kam přesunout v případě velkého horka. Bazény by měl být umístěn na místě, kde budete mít zaručeno maximální soukromí. Kolem bazénu můžete vysázet živý plot z celoročně zelených rostlin. Dále je třeba počítat s umístěním technologie. Ta by měla být umístěna maximálně 10 metrů do bazénu. Ideální je umístění do šachty nebo technologické místnosti vedle bazénu.

velka-bazeny

Doplňky

Dělíme je na doplňky vyžadující instalaci přímo do těla bazénu a doplňky, které Vám podstatně usnadní údržbu bazénu a je možno je instalovat dodatečně. Doplňky instalované do tělesa bazénu je třeba si zvolit hned při realizaci bazénu, neboť není možno je doplnit dodatečně (i když existují výjimky). Mezi takové doplňky patří reflektory, protiproudy, masážní trysky apod. Mezi dodatečné příslušenství patří tepelná čerpadla, UV lampy, desinfekční ionizátory, některé druhy schůdků apod. Samostatnou skupinou bazénových doplňků jsou „drobnosti“ bez nutnosti instalace. Patří sem teploměry, síťky, plovoucí dávkovače, automatické vysavače apod.