Kuchyně a koupelny

Kuchyně

Byt se může zařizovat postupně podle finančních možností. Kuchyně by však měla být mezi prvními. Řeší se většinou ještě před nastěhováním. Sestava kuchyňského nábytku vychází z možností daného prostoru a o její podobě by se mělo uvažovat už před dokončení stavby bytu či domu, nejlépe ve fázi stavebního projektu.

Správná návaznost jednotlivých pracovišť vychází z procesu vaření. …… Spižírna —- lednice—- pracovní plocha (nejméně 60 cm) —– mycí centrum —- zpracování (velká pracovní plocha)—- pečení, vaření (vařící centrum) + odkládací plocha na horké nádoby. Vlastní návrhy… změnit příčky…. Vstup… Umístění digestoře ! – snížený podhled – bodová světla ……. Zásadní chybou bývá velká vzdálenost chladničky od dřezu nebo přímé sousedství dřezu a sporáku, právě mezi nimi potřebujeme nejvíce místa na pracovní desce. Výška pracovní plochy se může lišit, obzvlášť pro některá pracoviště. Například dřez by měl být ve vyšší poloze a naopak varná deska je zase vhodná v nižší poloze. Od výškového odlišení pracovišť se většinou upouští z estetických důvodů. Klasickou sestavu dnes trochu zkomplikován větší množství spotřebičů. Jejich umístění musí vyhovovat tomu, v jakých souvislostech je používáme.

Největší změnou v kuchyni bylo odtržení trouby od varné plochy. Sporáky se nahradily varnými deskami ovládanými dotykovými senzory, trouba se přestěhovala do horní polohy, abyste se k ní nemuseli ohýbat. K horkovzdušné troubě se přidaly mikrovlnná a parní, svým obdobným vzhledem se k nim začlenily i kávovary.

Oddělená kuchyň a samostatný obývací prostor jsou již dnes spíše výjimkou. Většina lidí je řeší jako společný prostor. Propojení lépe odpovídá běžnému dennímu provozu.

Obývací pokoj je společenskou částí bytu a nemusí sloužit především k setkávání lidí. Pokud se do něj snažíme umístit neúměrné množství nábytku, ztrácíme prostor pro vlastní pohyb a činnosti.

Funkční kuchyň se všemi moderními spotřebiči má jednoznačné požadavky na prostor a musíme zde dodržet i potřebné rozměry a vzájemné vzdálenosti, ani stolování nemůžeme na velikosti plochy ošidit. Jídelní stůl je srdcem každého bytu, má mnohem důležitější funkci než jenom vlastní stolování. Měl by mít v bytě důstojnou polohu. Vhodné umístění je v centru místnosti, s přímé návaznosti na kuchyň a na ploše dobře osvětlené denním světlem.

 

Koupelny

Přestože spousta lidí hodnotí koupelnu hlavně podle designu sanity a vzoru obkladů, daleko důležitější je správné rozmístění zařizovacích předmětů. A také nadčasové řešení, abyste už po roce či dvou koupelnu nebourali.

Koupelna je prostor především k pohodlné očistě a úpravě zevnějšku. Teprve při větších rozměrech může sloužit také k relaxaci nebo dalším činnostem.

Rozměry koupelny, vstupní dveře a poloha odpadu jsou těmi určujícími faktory, které rozhodují o rozmístění sanitárních předmětů.

Co si musíte ujasnit, než začnete plánovat: – Kolik lidí v domácnosti bude koupelnu využívat a jsou mezi nimi malé děti? – Bude sloužit pro hendikepované nebo nemocné osoby?? – Bude se na výběru materiálu a barev podílet celá rodina, nebo se této „funkce“ chopí jen jeden člen?? – Bude součástí koupelny toaleta?? – Bude-li toaleta samostatně, chceme u ní umyvadlo, případně bidet?? – Budou se provádět nové rozvody elektřiny, vody a odpadu?? – Z čeho je nebo bude zeď (příčka) a jaký podklad tvoří ⦁ podlaha?? – Je nebo bude v koupelně okno? Jakých rozměrů, v jaké výšce nad zemí a kam se budou křídla otevírat?? – Jaké budou dveře (materiál, způsob otevírání, jejich šířka)? Nezapomeňte, že když nejprve osadíte dveře šíře například 60 cm a pak budete chtít dostat do místnosti vanu, může nastat problém.? – Jaká bude forma vytápění (klasické, podlahové), kam umístíte radiátor, popřípadě topný žebřík?? – Bude v koupelně sprchový kout i vana, nebo jen jeden z těchto prvků?? – Bude v koupelně pračka? Pokud ano, tak vaše stávající (pak je nutné počítat s jejími rozměry), nebo nová, kterou koupíte až podle dispozic ostatních zařizovacích předmětů?? – Musíte do koupelny vměstnat další zařízení, jako je bojler, elektrický ohřívač a jiné?? – Chcete mít v koupelně nějaké nestandardní osvětlení (například bodový systém v sádrokartonovém podhledu)?? – Počítáte s tím, že při rekonstrukci nebude pár dní až týdnů koupelna použitelná?? – Kolik finančních prostředků na realizaci koupelnové rekonstrukce vlastně máte? ?